Kategoriler
Guncel

Sizi Havalı Gösterecek Anlamından Farklı 15 İngilizce Kelime:

Bu kelimeleri YouTube, İnstagram, TikTok uygulamasını kullananlar sıklıkla duyuyorlardır. Bu kelimeler normalde başka anlama gelen veya daha önce hiç duyulmamış yeni oluşmuş kelimelerdendir. Bu kelimeleri bilmek zorunlu olmasa da kullandığınız ortamda sizi daha havalı gösterecektir. Bu içerikte bu kelimelerin kısaca ne anlama geldiklerini ve cümle içinde nasıl kullanıldığını göstereceğiz. İşte Sizi Havalı Gösterecek Anlamından Farklı 15 İngilizce Kelime:

1. LİT:

Lit nedir? Lit kelime anlamı ne demek? Bu kelime bir şeyin çok güzel, zevkli veya heyecan verici olduğu anlamına gelir ve günümüzde bu kelimeler yerine kısaca “LİT” kullanılır.
Örneğin: “This party is exciting” = Bu parti heyecan verici.
Bunun yerine ise, ‘’This party is LİT.’’ kullanılır.

2. GOAT:

Bu kelime bildiğimiz ‘’keçi anlamında değildir, bu bir cümlenin kısaltmasıdır. Yani GOAT= Greatest Of All Time demektir, bunu da Türkçeye çevirdiğimizde; tüm zamanların en iyisi anlamına gelmektedir. Bu cümleyi kuracak olanlar, bu şekilde uzun söylemek yerine kurdukları cümlelerde ‘’GOAT’’ kelimesini kullanıyorlar.
Örneğin: ‘’This film is GOAT.’’= Bu film tüm zamanların en iyisi.

3. SNATCHED:

Az çok moda ile ilgisi olanların muhakkak duymuş olacağı bir kelimedir. Anlamı ise modaya uygun olan veya dış görünüş olarak iyi gözüken kimseler için kullanılır.
Örneğin: ‘’Her dress is snatched.’’ = O kızın elbisesi çok tarz (modaya uygun).
‘’Her beautiful, green tshirt is snatched.’’ = O kızın güzel ve yeşil tişörtü çok iyi gözüküyor.

4. ON FLEEK:

Bu kelimeyi anlamak için nereden ortaya çıktığını bilmeliyiz. ‘’VİNE’’ adlı bir uygulama vardı, bu uygulamada insanlar kısa ve eğlenceli videolar çekip atıyorlardı. Bunun gibi bir videoda bir kız, kaşını kusursuz bir şekilde boyamıştı ve ‘’They were on fleek.’’ demişti ve bu video viral oldu. Bu kelime o günden beri yapılan bir şeyin tamamen kusursuz olduğunu söylemek için kullanılıyor.
Örneğin: Saçınızı çok düzgün kestiniz, işte o zaman ‘’ It’s on fleek!’’ diyebiliriz.

Sizi Havalı Gösterecek Anlamından Farklı 15 İngilizce Kelime
Sizi Havalı Gösterecek Anlamından Farklı 15 İngilizce Kelime
5. SALTY:

Bu kelimeyi çoğumuz bir yemeğe çok fazla tuz eklenmesi sonucu ‘’tuzlu’’ anlamında kullanıyoruz fakat günümüzde bu kelimeye farklı anlamda yüklenmiştir. Bu yüklendiği anlam ile olan veya olacak bir şeye çok üzülmüş veya sinirlenmişsek kullanırız. Tabi bu kelime yerine ‘’terrible, sad, angry, upset..’’ gibi kelimeler kullanılabilir.
Örneğin: ‘’I am salty to cancel my trip to Italy this summer.’’ = Bu yaz ki İtalya gezimi iptal ettiğim için çok üzgünüm.

6. FIT:

Bu kelime İngiltere ve Amerika da farklı anlamalara gelmektedir.
İngiltere’de, güzel veya çekici görünümü olan anlamına gelir, çok fazla egzersiz yapıp vücudu kaslı olan anlamında değildir;
Amerikada ise bu kelime dış giyim anlamına gelir yanı ‘’outfit’’ kelimesinin kısaltılmış halidir.
Örneğin: Your outfit was beautiful at the party. = Your fit was beatiful at the party.

7. DEAD:

Bu kelime hepimizin bildiği üzere çok güzel bir anlama sahip değil. Fakat bu kelime pozitif bir anlamda da kullanılıyor. Bir şeyin abartılı bir şekilde komik olduğu anlamına gelir.
Örneğin:
‘’Two days ago, my husband Josh and I watched a movie called ‘’Hangover’’ and we were laughing like crazy. We were dead!’’ = İki gün önce, Eşim ve ben ‘’Hangover’’ filmini izledik ve deli gibi güldük. (Gülmekten) Öldük!

8. FIRE:

Bir şeyin çok havalı ve inanılmaz olduğu anlamına gelir. Bu kelime diğer kelimelere göre daha sık duyduğumuz kelimedir.
Örneğin: ‘’This party was fire.’’ = Bu parti çok havalı.

9. LOW-KEY:

Bir şeyin çok duru, mütevazı veya iddialı olmayan anlamında kullanılır.
Örneğin: Bir doğum günü partisinde sadece 4 kişi davet edeceksem şunu diyebilirim: ‘’I want to keep my party low-key.’’

ingilizce kurs
Sizi Havalı Gösterecek Anlamından Farklı 15 İngilizce Kelime
10. HIGH-KEY:

Anlamı bir önceki kelimenin tam tersidir. Bunda da bir önceki kelimenin aksine daha şatafatlı, abartılı şeyler için kullanılır. Bir öncekinde verdiğimiz örnekte 4 kişilik bir doğum günü partisi söz konusu olup burada dansçıların, daha çok kişinin, büyük pastaların olduğu bir parti söz konusudur.
Örnek cümle: ‘’It’s gonna be hıgh-key.’’ = Çok gösterişli/abartılı olacak.

11. SHADY:

Bu kelime bir şeyin kuşkulu veya şüpheli bir şekilde yapıldığı veya olduğu anlamında kullanılır.

12. SAVAGE:

Yine kelime anlamı bakımından vahşi anlamına gelse de , bu anlamda kullanmayıp; bir konuda şaşırdığımızda veya sakarca hareket edildiğinde bu kelime kullanılır.
Örnek cümle: ‘’He borrowed my car, drove it into a house, comletely crashed it, and didn’t even apologize. Savage!’’

13. SHOOK:

Bir şeyin şaşırtıcı veya inanılmaz olduğu durumlarda kullanılır. Yani beklenmedik bir şey varsa alternatif olarak bu kelime kullanılır.
Örnek diyalog:

  • I’m going to Italy in June because they’re opening their borders! (Haziranda İtalya’ya gideceğim çünkü sınır kapıları açılıyormuş!)
  • Alex, I’m shook! Really? (Alex, şoktayım! Gerçekten mi?)
14. SLAY:

Bir görevin, işin, giyimin, sınavın veya davranışın (herhangi bir konuda olabilir); tamamen mükemmel bir şekilde yapıldığı anlamında kullanılır.
Örnek cümle: I slayed this test. = Bu testte çok başarılı oldum.
She slayed that outfit. = Onun dış giyimi mükemmel.

15. STAN:

Bu kelime bir şeyi delicesine takip etmek, onun hayranı olduğunu belirtmek için kullanılır. Yani o şeyi sürekli araştırmak, merak etmek ve takip etmek.
Örnek cümle: I am a Game of Thrones stan.

English
Sizi Havalı Gösterecek Anlamından Farklı 15 İngilizce Kelime