Kategoriler
Saglik

Bağışıklık Sistemini Etkileyen 10 Beslenme Şekli

Sağlık yaşamımızın her yerinde ama yine de bu günlerde daha dikkat ettiğimiz bir gerçek. Çünkü bütün dünyanın içinde bulunduğu bir salgının ortasındayız.

Kişi sağlıklı olmak için özellikle bağışıklık sistemini koruyarak virüslerden uzak durmaya çalışmalı. Bağışıklık sistemini korumak da doğru beslenmeden ve bir o kadar da sağlıksız ve gereksiz besinlerden uzak durmaktan geçiyor. Bu yazıda uzak durulması gereken beslenme şekillerinden bahsedeceğim.

Bagisiklik Sistemini Etkileyen 10 Beslenme Sekli

  1. Öncelikle beslenme düzeninden bahsetmeliyiz; kahvaltı günün en önemli öğünü, bu yüzden kahvaltıyı atlamak, az ve çok yemek bağışıklık sistemi için hiç de iyi değil.
  2. Bağışıklık sistemini gerçekten desteklemeyen bir şey varsa o da tek tip beslenmektir. Yani öğünlerde yalnız belirli bir besin grubuna yer vermek.
  3. Günde 1-2 bardak değil en az 2 litre su içmelisiniz.
  4. Sürekli kalitesiz karbonhidratlarla beslenmek de olumsuzluk bir alışkanlıktır. Örneğin, beyaz ekmek, beyaz makarna, beyaz pirinç..
  5. Paketli gıdalar, hamur işleri gibi besinlerin hem posaları yoktur hem de basit karbonhidrat içerikleri yüksektir. Bu da kan şekeri dengesini bozar.
  6. Sürekli beyaz ekmek yiyerek tok kalınmaz aksine daha çok acıkırsın. Eğer öğünde illa ekmeğe yer verilecekse bunun tahıllı ekmek olması daha doyurucu ve sağlıklı olur.
  7. Yetersiz protein tüketmek de bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu yüzden bol bol süt ve süt ürünleri, mercimek veya soya gibi ürünler tüketilmeli.
  8. Çok yağlı besinler damarları tıkar, bu da bağışıklık sistemini zayıflatır. Uzak durman gerekenler KIZARTMALAR!!
  9. Rafine şeker tüketmekten kaçınılmalı çünkü vücuda hiç bir yararı bulunmuyor.
  10. Vitaminlere yer vermemek bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ilave yapmıyorsun anlamına gelir. Hayatımızda vitaminlere yer vermeliyiz özellikle D vitamini bağışıklık sistemi için çok gereklidir.
Bağışıklık Sistemini Etkileyen 10 Beslenme Şekli
Bağışıklık Sistemini Etkileyen 10 Beslenme Şekli