Kategoriler
Egitim

AYT Nedir

Her sene değişen sınav sisteminde üniversiteye giriş sınavı YKS olarak kısaltılmıştır. YKS’nin 2. aşaması olan AYT Nedir? Sorusunun cevabını ve detaylarını bu sayfada bulabilirsiniz.

AYT Nedir? Üniversiteye giriş sınavı 2 aşamadan meydana gelmektedir. Birinci aşamasını TYT olmuşturmaktadır. TYT nedir? bilgi almak için linke tıklayın. İkinci aşaması ise AYT yani Alan Yeterlilik Testi, üniversite hayali için ter döken adayların TYT sınavından sonra girdikleri 4 yıllık lisans programlarına yerleşebilecekleri genel sınavın adıdır. AYT nedir sorusunun cevabı Alanda Yeterlilik Sınavıdır. Matematik 40, Sosyal Bilimler 1 bölümünden 40, Fen Bilimleri Bölümünden 40 ve Sosyal Bilimler 2 kısmından da toplamda 40 soru gelmektedir. Böylece AYT sınavında toplamda 160 soru gelip süresi 180 dakikadır.

AYT’de Ne Soruluyor?

AYT’de puan türleri 4’e ayrılır, bunlar TM (Türkçe-Matematik), MF (Matematik-Fen), TS (Türkçe-Sosyal) ve DİL (Yabancı Dil)’dir. Bu 4 puan türü de kendi içlerinde tekrar puan türlerine ayrılır. Bu puan türlerine yazımızın devamında bahsedeceğiz.

AYT’de adaylar TYT’de ki gibi bütün derslerden değil sadece kendi alanları olan derslerden sınava girecekler. Bu yüzden adı Alanda Yeterlilik Sınavı. Bu yüzden AYT’de adayların işi TYT’de olduğundan daha kolay.  Üniversiteye yerleşen adayların çoğunluğu AYT puanı ile yerleştiklerinden dolayı bu sınav için “sizi üniversiteye yerleştirecek sınav”da diyebiliriz. Daha çok bilgiyi ölçen bu sınavda ÖSYM soruların bir kısmını yoruma dayalı olarak hazırlıyor. Yoruma dayalı sorular genelde adayların çoğu tarafından doğru yapıldığından dolayı asıl yarış bilgi soruları üzerinde yapılıyor. Çoğu aday için bu bilgi sorularının anahtarı sadece “ezber yapmaktan” ibaretken kalan  adaylar sistemli bir çalışma ile bilgi sorularının üstesinden geliyor.

Ayrıca TYT’ye oranla AYT çok daha önemli bunun sebebini de AYT Neden Önemli adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz. AYT nedir yazısından sonra onu ele alacağız.

AYT’de 4 farklı puan türü olduğunu ve bu puan türleri de kendi içlerinde tekrar puan türlerine ayrıldığını belirtmiştik. AYT Nedir sorusunu daha da detaylandıralım. AYT puan türleri kendi içlerinde şu şekilde ayrılmakta:

MF (Matematik-Fen)

MF-1: Matematik ve Geometri netlerinin ağırlıklı olduğu ve yine bu derslerle ilgili bölümlere yerleşilebilen puan türü.

MF-2: Fen netlerinin (Fizik-Kimya-Biyoloji) ağırlıkta olduğu ve MF-1’de olduğu gibi yine bu derslerle ilgili bölümlere yerleşilebilen puan türü.

MF-3: Yine Fen netlerinin (Fizik-Kimya-Biyoloji) ağırlıkta olduğu ve daha çok sağlık alanında ki bölümlerin tercih edilebileceği puan türü. Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği…

MF-4: Sayısalcıların yarışının en hararetli olduğu puan türü. Matematik ve Fizik netleri belirleyici olmakta, bu puan türü ile mühendislik ve diğer teknik bölümlerin kontenjanları dolmakta.

2021 Ayt Konulari
Ayt Nedir
TS (Türkçe-Sosyal):

TS-1: Sözel kısmın iki puan türünden biri, Sosyal (Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu) netlerinin ağırlıkta olduğu ve iletişim ağırlıklı bölümlerin yani gazetecilik, radyo televizyon ve sinema, halkla ilişkiler ve reklamcılık gibi bölümlerin bulunduğu yine coğrafya ve medya ile alakalı bölümlerin çok tercih edildiği puan türü.

TS-2: TS1’e oranla daha az bahsi geçen ve edebiyat netlerinin ağırlıkta olduğu ve ciddi farklar yarattığı puan türü. Bu puan türünde adaylar daha çok edebiyat öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliğini tercih etmekte ayrıca Türk dili ve edebiyatı ile tarih bölümleri de oldukça revaçta.

Bu iki bölümden çalışacak adayların yararlanması için tavsiyem bu linktedir. Buradaki notlardan faydalanabilirsiniz.

TM (TÜRKÇE-MATEMATİK):

TM-1: İktisadi ve idari bilimler fakültelerinde yer alan bölümlerin bulunduğu bu puan türünde ağırlık sırasıyla matematik ve Türk edebiyatı netlerinde.

TM-2: Edebiyat ve Matematik netlerinin hemen hemen eşit olduğu bu puan türünde adaylar sınıf öğretmenliği, uluslar arası ilişkiler, kamu yönetimi gibi bölümlere yerleşebilirler.

TM-3: Geçen sene Hukuk bölümünün TM2’den TM3’e geçmesiyle oldukça gündeme oturan bu puan türünde ağırlık fazlasıyla edebiyat netlerinde.

DİL (Yabancı Dil):

DİL-1: Almanca, Fransızca ve İngilizce dilleri ile alakalı bölümlere tercih yapılabilen ve DİL’cilerin en çok yarıştığı puan türü. Bu puan türünde ağırlık AYT netlerindedir.

DİL-2: Diğer Batı dillerinin tercih edildiği puan türü. Bu puan türünde TYT ve AYT netlerinin değeri eşittir.

DİL-3: Doğu dillerinin tercih edildiği Korece, Japonca ve Arapça, Farsçanın daha çok tercih edildiği puan türü. Bu puan türünde ağırlık YGS’de ve hatta neredeyse yarısı Türkçe netlerindedir. Çok az LYS neti ile istediğiniz bölüme yerleşebilirsiniz.

ayt nedir
Ayt nedir

AYT Nedir?

Üniversiteye giriş için yapılan YKS’nin 2. aşaması olan AYT açılımı, Alanında Yeterlilik Sınavıdır. AYT sınavında herkes kendi alanından sorumludur. Sosyal Bilimler 1 kapsamında 40 soru gelmektedir. Bu 40 sorunun 24 tanesini Türk Dili ve Edebiyatı dersindeki konulardan, 10 tanesi Tarih dersinden geriye kalan 6 soru ise Coğrafya konularından gelmektedir.

AYT’de Matematik kısmı ve Fen Bilimleri kısmında da 40 soru gelmektedir. Fen Bilimleri bölümünde 40 sorunun 14 tanesini Fizik dersindeki konular, 13 tanesini Kimya soruları, geriye kalan 13 tanesini de Biyoloji konuları oluşturmaktadır. AYT Sosyal Bilimler 2 bölümünde de toplam 40 soru gelmektedir. Bu 40 sorunun 11 tanesini Tarih dersindeki konular, 11 tanesini Coğrafya konuları, 6 tanesini Din Kültürü soruları ve geriye kalan 12 tane soruyu da Felsefe grubu yani Psikoloji, Sosyoloji, Mantık ve Felsefe dersi konularından gelmektedir.

AYT Kaç Dakika?

AYT nedir cevabını verdikten sonra AYT Kaç Dakika bunu da yanıtlayalım. AYT sınavında adaylara toplam her bölümden 40’ar soru gelmektedir. Toplam 4 bölümden oluşup 160 sorudan meydana gelmektedir. Burada adaylar kendi alanlarında sorumlu oldukları bölümleri çözecektir. Buna karşılıkta sınav süresi 180 dakikadır.

Bilgi Tufani Logo
Bilgi Tufanı