Kategoriler
Guncel

Aşırı Ekran Kullanımına Karşı Öneriler

Ekranlar günümüzde her yerde; her yaş grubunu içine çeken cazibeli teknoloji ürünlerinin artık olmazsa olmazıdır. Ekrandan yansıtılan ışıklar, görseller, sesler, videolar; kişilerin ilgi alanlarını rahatça bulabileceği şekilde sunulan içerikler ile kişi ekrana daha bağımlı hale geliyor.

Aşırı Ekran Kullanımına Karşı Öneriler

Kişi sadece bir bilgi öğrenmek veya bir araştırma yapmak için değil, psikolojik olarak da güncel sorunlardan, kaygılardan uzaklaşmak için de ekranı kullanıyor.

Tabiki burada ya hep ya hiç uygulamalarından kaçınmak gerekir. Çünkü günümüzde ekrana ne amaçla bakılıyor olursa olsun bu bir ihtiyaçtır.

Aşırı Ekran Kullanımında Oluşabilecek Problemler

  • Sosyal çevreyle ilişkileri olumsuz etkilemesi,
  • Eğitim ve iş hayatını etkilemesi,
  • Yeme ve uyku düzeninde bozulmalar,
  • Fiziksel problemlerin baş göstermesi (göz problemleri, baş ağrısı, boyun ve belde ağrılar, elde uyuşukluk, halsizlik…),
  • Kişisel temizlikte eksiklikler..

Eğer ekranı aşırı kullanıyorsanız ilk ve en önemli şey molalar verebilmektir. Çocuk veya yetişkin olması fark etmez, gün içinde fazlaca kullanım da olsa bağımlılık olmaması için mola vermek gerekir. Örneğin; bir saatlik kullanımın ardından bir saat de mola verip farklı işlerle uğraşmak, farklı bir aktivite yapmak kişide hem bağımlılığın oluşmamasını hem de ekran olmadan da değişik ve güzel şeyler öğrenip-eğlenebileceği bilincini sağlar.

Ekran Kullanımı Çok Olan Birinin Bağımlı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

  1. Ekran dışında tek bir kişi ile bile bağ kurduğu veya iletişim kurduğu kimse olmaması.
  2. Ekrandan uzak kalınca öfke nöbetleri geçirme durumu.
  3. Ekran kullanımı dozunun giderek artması.

Sınırlı ve bilinçli yani pozitif kullanımda tabiki ekranın olumlu etkileri yadsınmaz. Hayal gücünün gelişmesi, hayatın kolaylaşması, el ve göz koordinasyonunu desteklemek, şekil algısını geliştirmek, dikkat reflekslerini arttırmak, matematiksel düşünme becerisi kazandırmak, sosyalleşmek, üretme gücü ve isteği kazandırmak….